Czy warto kupować tanie AC?

Autocasco jest dobrowolnym ubezpieczeniem i jego głównym celem jest ubezpieczenie samochodu od ściśle określonych w umowie rzeczy. Jest ono zazwyczaj droższe od OC i dlatego też nie wszyscy kierowcy pozwalają sobie na taki luksus. W praktyce tanie ubezpieczenie może nas bardzo rozczarować, dlatego warto zastanowić się czy warto szukać najtańszej oferty i kupić niekiedy bardzo tanie AC.

Na początku przede wszystkim trzeba pamiętać, że AC nie jest obowiązkowe i jego posiadanie nie jest prawnie wymagane. Ubezpieczenie te kupujemy z własnej nieprzymuszonej woli. Autocasco chroni nas przed szkodami, jakie spotkać mogą nasze auto podczas kolizji drogowych spowodowanych z naszej winy. Często ochrona ta jest również rozszerzana o inne przypadki, na przykład od kradzieży pojazdu. Ponieważ każde AC jest inne, a jego zakres zawarty jest w umowie zawieranej z ubezpieczycielem, nie każdy nabywca potrafi precyzyjnie określić co tak naprawdę dobrze wiedzieć podczas kupna takiej ochrony. Co warto więc wiedzieć o AC oraz na co powinniśmy zwracać szczególną uwagę?

Zakres ubezpieczenia AC

Jeżeli zdecydowaliśmy się na wykupienie ubezpieczenia AC, dobrze jest znać kilka standardowych założeń takiej ochrony. Asekuracja ta w swojej podstawowej formie chroni nas przed zniszczeniami i uszkodzeniami wynikającymi z:
– wydarzeń podczas ruchu lub postoju pojazdu
– nagłego działania siły mechanicznej (zderzenia z różnymi obiektami)
– kradzieży pojazdu (jeżeli nasze AC obejmuje taką usługę)
– uszkodzeń przez osoby trzecie (zarysowania lakieru, próba włamania, wybicie szyby itp.)
– nagłego działania sił przyrody
– nagłego działania zewnętrznych czynników termicznych i chemicznych
– wydarzeń nie zawinionych przez kierowcę i jego najbliższych, lub przez ich niedopatrzenia.

Ubezpieczyciele nie chętnie jednak wypłacają odszkodowania warto więc wiedzieć, że ubezpieczenie nie zawsze zostanie nam wypłacone. Z ochrony tej nie skorzystamy gdy:

– właściciel uszkodzonego pojazdu nie jest tą samą osobą, na którą wskazują dokumenty pojazdu
– szkody wynikają z winy lub rażącego niedbalstwa właściciela, czy innych osób upoważnionych do prowadzenia pojazdu
– podczas jazdy samochodem kierujący jest pod wpływem alkoholu, narkotyków, środków odurzających lub substancji psychotropowych
– podczas jazdy samochodem kierujący nie posiada do tego uprawnień
– pojazd nie jest zarejestrowany lub nie posiada ważnego badania technicznego
– okoliczności wypadku były inne niż te podane w zgłoszeniu
– samochód został przywłaszczony
– uszkodzenia wynikają z bieżącej eksploatacji pojazdu
– szkoda powstała w trakcie używania pojazdu jako narzędzia przestępstwa.

Dobrze jest też zwrócić uwagę na wartość minimalnej szkody jaka jest zawarta w umowie z ubezpieczycielem. Uszkodzenia poniżej pewnej przyjętej wysokości nie będą pokrywane przez ubezpieczyciela. Warto więc pamiętać, że są rzeczy za które ubezpieczyciel nam nie zapłaci. Nie spodziewajmy się więc, że ubezpieczyciel zapłaci nam za kradzież samochodu gdy zostawimy go na ulicy z kluczykami w środku.

Co jest kluczową kwestią gdy kupujemy AC?

Najważniejsze tutaj jest przemyślenie własnych potrzeb. Musimy wiedzieć co jest nam tak naprawdę potrzebne. Pamiętajmy, że pełne pakiety ubezpieczeniowe im lepszą ochronę nam zapewniają tym są bardziej kosztowne – co jest oczywiście logiczne. Dlatego też warto zapoznać się z ofertą różnych ubezpieczycieli i dobrać tą ofertę, która zadowalała będzie nas zarówno zakresem ochrony jak i wysokością składki. Istnieją też sprawy, na które szczególnie musimy zwracać uwagę:

– Suma odszkodowania (Należy zapoznać się z jej wysokością, a także sposobem wypłacania odszkodowania przez ubezpieczyciela. Wiele ubezpieczeń AC pomniejsza sumę odszkodowania o wartość już tych wypłaconych wcześniej.)
– Czy otrzymamy całość odszkodowania(Zwróćmy uwagę, czy ubezpieczyciel w razie zaistnienia warunków wypłaty odszkodowania, zwróci nam całą sumę zawartą w umowie, czy jej część w zależności od wymiaru naszej winy.)
– Czy i w jaki sposób ubezpieczone są nasze szyby (Dokładnie dowiedzmy się zarówno jak wygląda sprawa ubezpieczenia naszych szyb samochodowych na skutek pęknięć, odprysków, czy wybicia, a co ważniejsze, czy te uszkodzenia są brane pod uwagę podczas wyliczania zniżki za bezszkodową jazdę. Utracenie sporej niekiedy kwoty może być dla nas bardzo dotkliwe).
– Jak się ma wysokość odszkodowania do utraty wartości naszego auta (Warto zwrócić uwagę, jaka stawka wypłacana jest w razie kompletnego zniszczenia samochodu lub jego kradzieży. Czy jest to kwota z dnia zakupu, czy też pomniejszona o utratę wartości pojazdu).
– W jaki sposób dokonana zostanie naprawa uszkodzonego samochodu. (Czy wykonywana jest ona w autoryzowanym serwisie pojazdu oraz czy części użyte do naprawy będą oryginalnymi zalecanymi przez producenta częściami?)

Najlepiej oczywiście jest starannie przeczytać całą umowę (zwracając szczególną uwagę na poszczególne rzeczy) przed jej podpisaniem. Tylko w taki sposób będziemy mieli pewność, że w razie uszkodzenia, czy kradzieży naszego pojazdu ze strony ubezpieczyciela nie spotka nas rozczarowanie.

Jakie więc AC wybrać?

W przeciwieństwie do ubezpieczenia OC, przy zakupie którego powinniśmy sugerować się wysokością składki, kupując AC powinniśmy kierować się naszymi własnymi oczekiwaniami. Nie kupujmy najtańszego autocasco, bo zwyczajnie nie będzie ono spełniało naszych oczekiwań. Niestety w tym przypadku za ceną idzie jakość i rozległość usług nam oferowanych. Ustalmy przed czym chcemy chronić nasz samochód i porównajmy oferty cenowe różnych ubezpieczycieli. Większa wiedza na temat oferowanych nam na rynku ubezpieczeń pozwoli nam wybrać atrakcyjne AC zarówno pod względem zakresu usług, jak i ceny.