Ubezpieczenie od kradzieży samochodu – a może samo OC wystarczy?

Zakup samochodu dla każdego kierowcy oznacza szereg wydatków. To m.in. koszty związane z kupnem paliwa czy z rejestracją samochodu, ale i wybór ubezpieczenia. Czy dodatkowe ubezpieczenie jest opłacalne? Niestety – obowiązkowe ubezpieczenie OC nie jest wystarczające.

Ubezpieczenie samochodu – dlaczego ubezpieczenie OC nie wystarczy?

Na rynku istnieje wiele ubezpieczeń samochodu. Kierowca wykupując polisę na samochód, powinni pamiętać nie tylko o oszczędności. Przede wszystkim trzeba pomyśleć o tym, w jakim celu wykorzystywany jest ich samochód. Osoba, która rzadko korzysta z samochodu potrzebuje nieco innej ochrony niż kierowca poruszający się samochodem codziennie.

W większości zakładów ubezpieczeń można wykupić:

  • ubezpieczenie od Odpowiedzialności Cywilnej (OC),
  • ubezpieczenie Auto Casco (AC) ,
  • ubezpieczenie od Następstw Niebezpiecznych Wypadków (NNW),
  • ubezpieczenie Car Assistance (CA),
  • Zieloną Kartę (ZK).

Jedynym obowiązkowym ubezpieczeniem w Polsce i w całej Unii Europejskiej jest ubezpieczenie OC. Pokrywa ono koszty stłuczki lub wypadku spowodowanego przez kierowcę. Sumy gwarancyjne mogą osiągnąć kwotę do 1 mln euro na szkody majątkowe i 5 mln euro na szkody osobowe.

Za wyjechanie na ulicę samochodem osobowym bez ważnego ubezpieczenia OC obecnie grozi kara od 840 zł do nawet 4,2 tys zł. Od 1 stycznia 2019 roku kary te wzrosną od 900 zł do nawet 4,5 tys zł. Kary są więc wysokie, ale koszty po spowodowaniu wypadku bez ważnego ubezpieczenia OC są o wiele wyższe.

To obowiązkowe ubezpieczenie nie jest jednak wystarczające. W przypadku spowodowania wypadku, klient Towarzystwa Ubezpieczeniowego może uniknąć kary. Trzeba jednak pamiętać, że ubezpieczyciel zapłaci jedynie za szkodę poszkodowanego. Koszty naprawy własnego samochodu klient TU będzie musiał ponieść samodzielnie. Pakiet OC nie ubezpieczy samochodu od kradzieży.

Warto pamiętać o ochronie utraty zniżki OC. Wielu kierowców może uniknąć utraty zniżki na ubezpieczenie. Życie jest nieprzewidywalne, a wypadek może zdarzyć się każdemu.

Ubezpieczenie auta – jakie wybrać?

Ubezpieczenie OC nie pokrywa w przypadku wypadku wszystkich potrzeb klienta TU. Dlatego przed wykupieniem polisy warto rozejrzeć się wśród dodatkowych ofert. Osoba, która często korzysta z samochodu, powinna je chociaż rozważyć.

Pierwszym ubezpieczeniem wartym rozważenie jest Auto Casco. Każde Towarzystwo Ubezpieczeniowe posiada różne kryteria w ramach ubezpieczenia AC. Warto też dowiedzieć się, jak poszerzyć standardowy zakres ochrony. W ramach AC można wykupić m.in. ubezpieczenie od kradzieży samochodu. Ubezpieczenie to przyda się zwłaszcza w przypadku zakupu samochodu za pożyczkę lub w kredycie samochodowym. Podobnie w przypadku, gdy kierowcy nie stać na zakup nowego samochodu.

Dobrym pomysłem jest też NNW, czyli ubezpieczenie wypadkowe. Można w ten sposób chronić zdrowie i życie kierowcy i pasażerów. Kierowca, który np. jest jedynym żywicielem rodziny, powinien zwrócić uwagę na ubezpieczenie NNW – ochrona życia kierowcy. Tutaj można uzyskać nawet do 200 tys zł. w przypadku śmierci w wypadku.

Kolejnym wartym uwagi ubezpieczeniem jest Assistance samochodu. Jest to polisa, która pozwala na ubezpieczenie samochodu zarówno w Polsce, jak i na wyjazd zagraniczny. Istnieje możliwość wykupienia Assistance tylko na kilka dni. Ta opcja przydaje się gdy konsument planuje wakacje za granicą. W razie kolizji ubezpieczyciel może zagwarantować m.in. lawetę, auto zastępcze czy ubezpieczenie medyczne na terenie kraju, do którego klient wybiera się na wakacje.

Zielona Karta przyda się natomiast kierowcom, którzy planują wyprawę do krajów niezrzeszonych z Unią Europejską. Wyjazd za wschodnią granicę Polski – do Rosji, na Ukrainę czy Białoruś własnym samochodem bez ZK jest niemożliwy.

Ile kosztuje ubezpieczenie samochodu? Co wpływa na jego koszt?

Od czego zależy składka ubezpieczeniowa? Aby się tego dowiedzieć, należy dokładnie przeczytać Ogólne Warunki Ubezpieczenia (OWU). W każdym Towarzystwie Ubezpieczeniowym będzie to traktowane w nieco inny sposób, jednak lista warunków może zawierać m.in:

  • rodzaj samochodu – jego wartość, markę i wiek, a także sposób użytkowania i miejsca zarejestrowania,
  • zakresu ochrony,
  • wieku właściciela pojazdu,
  • okresu posiadania przez użytkownika umów ubezpieczeniowych,

Dodatkowo każde towarzystwo ubezpieczeniowe ma swoje własne kryteria oceny ryzyka dla klienta – indywidualnie. Może liczyć się to, czy kierowca jest stałym klientem, liczba szkód spowodowanych przez niego w ostatnich latach, ale też kolor i marka samochodu.