Jak skutecznie oszczędzać na składkach za samochód

Ubezpieczenie OC, które oferują nam ubezpieczyciele może być bardzo zróżnicowane cenowo zależnie od oferty ubezpieczycieli. Różnice cen u różnych ubezpieczycieli mogą wynosić nawet kilkaset złotych. Dlatego jednym z podstawowych błędów popełnianych przez polskich kierowców jest przedłużanie plisy OC automatycznie, bez przeglądania ofert innych firm. Jak się jednak okazuje na ubezpieczeniach OC i AC można dużo zaoszczędzić.

Czas trwania polisy

Umowa na ubezpieczenie OC zazwyczaj zawierana jest na okres roku czasu. Z racji tego, że dokumentu potwierdzającego zawarcie ubezpieczenia nie używamy na co dzień, bardzo często zdarza nam się zapomnieć o dacie zakończenia umowy. Wtedy właśnie polisa OC zostaje automatycznie przedłużona przez dane towarzystwo na kolejny okres ubezpieczeniowy. W związku z tym, warto pilnować terminu wygaśnięcia naszego ubezpieczenia. Jest to bowiem jedyny moment w roku, kiedy możemy bezkarnie zmienić zakład ubezpieczeń na inny, który oferuje nam tańsze ubezpieczenie. Rezygnację z polisy należy złożyć najpóźniej na jeden dzień przed końcem trwania obecnej umowy (Jest to reguła wynikająca z ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych i niestety nie da się jej pominąć). Należy również pamiętać, że aby wypowiedzenie umowy OC było skuteczne rezygnację należy złożyć osobiście lub wysłać listem poleconym za potwierdzeniem odbioru. Wtedy możemy mieć pewność, że zostało ono przyjęte przez towarzystwo ubezpieczeń i nie grozi nam ryzyko posiadania podwójnego ubezpieczenia OC.

Warto być ostrożnym kierowcą!

Jednym z powodów otrzymania niższej składki za OC i AC jest bezwypadkowe i bezpieczne jeżdżenie. Wymaga to od nas cierpliwości, jednak każdy bezszkodowy rok jazdy przynosi nam bardzo atrakcyjne zniżki (zazwyczaj jest to około 10%) w ubezpieczeniach komunikacyjnych. Istotne jest również to, że zniżki właściciela pojazdu są uznawane przez wszystkie towarzystwa, co umożliwia zmianę ubezpieczyciela bez utraty ciężko przez nas wypracowanych zniżek. Wiele firm na polskim rynku oferuje też przenoszenie zniżek z ubezpieczenia OC na AC. Oznacza to, że jeśli jeździmy bezpiecznie otrzymamy atrakcyjną składkę nie tylko w OC, ale również w Autocasco! Większe zniżki otrzymają też starsi bardziej doświadczeni kierowcy, zatem im dłużej siadamy za kółkiem na tym większe zniżki możemy liczyć.

Współpraca opłacalna dla każdego

Towarzystwa ubezpieczeniowe coraz częściej nawiązują współpracę z partnerami biznesowymi z innych branż, tworząc z nimi kompleksowe oferty dla wspólnych Klientów. Popularnym typem takiej współpracy jest „bancassurace” czyli współpraca firmy ubezpieczeniowej i banku. Współpraca ta oznacza, że klienci banku zawierający ubezpieczenie w danym towarzystwie otrzymują zniżki. Przykładowo klienci ING Banku Śląskiego otrzymują w Liberty Direct 10% zniżki na ubezpieczenie samochodu. Link4 natomiast podjął współpracę z siecią hipermarketów Tesco. Współpraca ta polega na tym, że Klienci kupujący ubezpieczenie przez stronę Tesco otrzymują 10% wartości polisy do wykorzystania na zakupy w jednym z hipermarketów Tesco.

Ubezpieczenie w promocji

Poza zbieraniem zniżek warto również zwrócić uwagę na okresowe promocje, które wprowadzają firmy ubezpieczeniowe. W celu przyciągnięcia nowych klientów firmy stosują często bardzo kuszące promocje pozwalające sporo zaoszczędzić na polisach OC i AC. Najwięcej promocji tworzą ubezpieczyciele directowi, sprzedający polisy przez internet i telefon, tj. Liberty Direct, Link4, AXA Direct oraz mBank. Organizatorami promocji są również towarzystwa stacjonarne, najczęściej HDI, Hestia i Generali. Aktualne promocje można poznać wchodząc na stronę internetową poszczególnych firm np. Liberty Direct. Najpopularniejszą promocją ubezpieczyciela jest „Poleć sprawdzone ubezpieczenie” – „Dzięki udziałowi w akcji Klienci Liberty Direct za każde skuteczne polecenie polisy komunikacyjnej kolejnej osobie otrzymują nagrodę pieniężną w wysokości od 50 do 100 zł, a osoby które w wyniku polecenia zdecydują się na kupno ubezpieczenia – zniżkę na polisę analogicznej wartości” – mówi Krzysztof Michałek z Liberty Direct.

Warto mieć dobrze zabezpieczone auto

Jeśli jeździmy dobrze zabezpieczonym autem możemy liczyć na znacznie mniejszą składkę ubezpieczenia AC. Dobrze też gdy posiadany przez nas samochód nie należy do modeli często kradzionych. Miejsce gdzie pozostawiamy swój pojazd także ma spore znaczenie. Ubezpieczyciele dadzą nam niższą składkę jeśli pozostawiamy samochód w garażu lub na parkingu strzeżonym. Składka będzie natomiast wyższa jeśli pozostawiamy samochód na ulicy. Podobnie ubezpieczyciele oceniają zabezpieczenia antywłamaniowe samochodów. Tu szczególnie ważne są specjalne drzwi, zamki, alarmy, a także wszelkie nowoczesne technologie pozwalające zlokalizować samochód. Mimo tych zabezpieczeń ubezpieczenie AC nie ochroni nas, jeżeli nie zachowamy odpowiednich środków ostrożności, jak domykanie szyb, drzwi, bagażnika i przede wszystkim pilnowanie kluczyków.

Porównanie ofert na pewno nie zaszkodzi

Wielu kierowców popełnia błąd i bez namysłu przedłuża dotychczasowe ubezpieczenie. Lojalność w tym wypadku niestety nie zawsze popłaca. Wszystko zależy od profilu właściciela pojazdu i parametrów samochodu. Różnice składek mogą wahać się w granicach kilkuset złotych. Warto zatem przed automatycznym przedłużeniem umowy zapoznać się w ofertach innych ubezpieczycieli dostępnych na rynku i w przypadku ubezpieczenia OC wybrać tą najtańszą.