Ubezpieczenie zwierząt domowych i hodowlanych

Właściciele zwierząt są za nie odpowiedzialni bez względu na to, czy utrzymują je hobbystycznie, z przywiązania, czy też dla hodowli. Zwierzęta wymagają opieki ze strony człowieka, on także ponosi odpowiedzialność za konsekwencje ich zachowań. Stąd interesująca jest koncepcja, w myśl której można niedrogo wykupić ubezpieczenie zwierząt. Polisa obejmuje zazwyczaj najbardziej typowe zdarzenia, jak choroba zwierzęcia, wypadek z jego udziałem, poczynione przez nie szkody i inne.

Ubezpieczyciel zgodnie z umową ponosi też koszty uśpienia i pochówku czworonoga, lub innego ubezpieczonego zwierzęcia. Warto pamiętać, że stworzenie którego dotyczyć ma ubezpieczenie zwierząt, musi być w określonym, niezbyt młodym ani zbyt zaawansowanym wieku oraz w pełni zdrowe i sprawne. Ubezpieczenie zwierząt to nie tylko wyraz troski właściciela o pupila, ale także dbałość o własne interesy – leczenie zwierzęcia czy zadośćuczynienie poszkodowanemu za poniesione z winy zwierzęcia straty. Te kosztowne konsekwencje zniweluje ubezpieczyciel.

Z polisy można, zgodnie z postanowieniami, pokrywać też inne wydatki czy finansować pewne przedsięwzięcia związane ze zwierzęciem. Dokładne warunki ubezpieczenia zwierząt przedstawi Wam pracownik konkretnego towarzystwa. Warto dodać, że po wstąpieniu Polski do Unii Europejskiej, wzrosła dochodowość produkcji mięsa oraz mleka. W związku z tym powiększyła się także liczba rolników, zajmujących się hodowlą bydła. Pechowe zdarzenie lub choroba mogą być powodem padnięcia dużej części inwentarzu, a tym samym narazić rolnika na niemałe koszty i zachwianie płynności finansowej. W tego rodzaju sytuacjach również niezastąpione okazuje się ubezpieczenie zwierząt.